Dan ljudskih prava

13 Prosinca 2018

Dana 10. prosinca obilježava se međunarodni dan ljudskih prava. Učenici naše škole prigodno su obilježili taj važan datum kada je potpisana Opća deklaracija Ujedinjenih naroda o ljudskim pravima 1948. godine.

Tada je prvi put u povijesti čovječanstva priznato pravo svih ljudi na život, slobodu i sigurnost bez ikakvih razlika.

Obilježavanjem Međunarodnog dana ljudskih prava se jednoznačno ističe značaj Deklaracije u navođenju činjenice da se ljudska bića rađaju slobodna i jednaka u dostojanstvu i pravima. Deklaracija time predstavlja opći standard za sve ljude i narode, naglašavajući da svaki pojedinac i svaki član društva treba nastojati kroz poučavanje i obrazovanje promicati poštovanje ovih prava i sloboda te naprednim nacionalnim i međunarodnim mjerama osigurati djelotvorno priznavanje i poštovanje ovih općih prava.

Učenici su predavanjem, prigodnim kvizom, izradom  plakata i snimanjem videa  obilježili taj važan dan za povijest čovječanstva i poslali poruku kako  kao pojedinci, imamo obavezu kroz  obrazovanje podizati društvenu svijesti o  poštivanju ljudskih prava i sloboda.

vjeroučiteljica

Maja Križanec Cvitković